31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

Diyarbakır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü anız yangınlarına dikkat çekmek amacıyla yazılı bir açıklama yaptı. Anız yakılmasının önlenmesi için alınacak tedbirlerle ilgili olarak yayımlanan açıklamada toprağın önemine değinerek şunlara yer verildi: “Tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği için; hububat tarımında toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak, anız yakılmasının önlenmesi için alınacak tedbirlerle ilgili olarak, çiftçilerin eğitilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.” 
“Tüm doğa anız yangınlarından zarar görmekte 
“Yaklaşık 7 milyon dekarlık tarım alanı varlığı ile ülkenin en önemli illeri arasında yer alan Diyarbakır’da bu alanın da yaklaşık 5 milyon dekarlık kısmında da hububat tarımı yapıldığına dikkat çekilen açıklamada şunlara yer verildi: “Hububat hasadından sonra tarlada kalan bitki artıklarına(sap, başak ekseni, vb.) anız denilmektedir.  Anız organik yapıya sahip olup, mutlak surette toprağa karıştırılmalıdır. Ancak İlimizde hasat sonrasından sonbahar aylarına kadar olan süreçte anız yangınları görülmektedir. Anız yangınları toprak verimliliğini düşürmekte, toprakların zamanla çölleşmesine neden olmaktadır.  Anız yangınları, insanların ve hayvanların yaşam kalitelerini düşürmekte, zarar vermektedir. Evlerimizin içine kadar kül, duman girmekte; toprağımız, hayvanlarımız, tüm doğa anız yangınlarından zarar görmektedir. “ 
“Anız yakmak yasaklanıyor”
Anız yakılmasının engellenmesi ile ilgili eğitim çalışmalarının her yıl aralıksız sürüdüğünü belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu göreve ilaveten İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ve Valilik Tebliği ile anız yakılan alanların tespiti ve tutulan tutanakların ceza-i işlem için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilmesi görevi de İl Müdürlüğümüzce gerçekleştirilmektedir. Valilik Tebliği ile anız yakılması yasaklanacak olup, yakanlar hakkında dekar başına 48,58 TL idari para cezası uygulanacaktır (Anız yakılan alan meskûn mahallere veya orman ya da sulak alanlara bitişik ise bu ceza beş kat artmaktadır). Anız yangın ihbarı için de 110 İtfaiye, 177 Orman, 155 Polis,   156 Jandarma aranacaktır.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×