31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

18 Ağustos tarihinde yapılacak AK Parti Olağan Büyük Kongresine sayılı günler kalırken, bölgede gözler Merkez Yürütme Kurulu (MYK)’da yer alacak isimlere çevrildi.

Özcan YILDIZ-ÖZEL HABER

Cumhurbaşkanlığı başkanlık sisteminin uygulandığı ilk hükümet kabinesinde bölgeden bakan olmaması eleştiri konusu olurken, şimdi de gözler 18 Ağustos’ta yapılacak AK Parti Olağan Büyük Kongresi’ne ve Erdoğan’ın yeni A takımı olacak Merkez Yürütme Kurulu’na girecek isimlere çevrildi. Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır milletvekili Mehdi Eker’in yeni dönemde partinin MYK’sında yer alması bekleniyor. Ak Parti’yi yakından tanıyan ve bilen bölgenin önemli siyasetçi ve hukuk adamlarından avukat Ercan Ezgin ise, MKYK yönetimine bölgeden yeni isimlerin girmesi gerektiğini savundu.

Bölgeden Bakan olmaması eleştirildi

24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde Doğu ve Güneydoğu’da hem AK Parti, hem cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki seçimlerde aldıkları rakamların üzerine çıkarak iyi oy aldı. Bu durum, büyük beklentilerin oluşmasına neden oldu. Ancak Cumhurbaşkanlığı başkanlık sisteminin uygulandığı ilk hükümet kabinesinde bölgeden bakan olmaması eleştiri konusu oldu. Birçok kesim, bölgeden bakan olmamasını eleştirdi, bu durumu önemli bir eksik olarak değerlendirdi.

Erdoğan’ın A Takımında bölgeden isimler olacak mı?

Şimdi de gözler 18 Ağustos’ta yapılacak AK Parti Olağan Büyük Kongresi’ne ve Erdoğan’ın yeni A takımı olacak AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar Ve Yürütme Kurulu’na girecek isimlere çevrildi. Bölgenin beklentisi, parti yönetiminde ve karar verme noktası olan MYK ve MKYK’da bölgeyi bilen, tanıyan etkili isimlerin yer alması. Bu konuda gözlerin çevrildiği isimlerin başında Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır milletvekili Mehdi Eker geliyor. 16 yıllık AK Parti iktidarında gerek bakan olarak gerekse partinin değişik kademelerinde yönetici olarak görev yapan ve bölgeyle ilgili önemli hizmetlerin altında imzası bulunan Eker’in MYK yada MKYK’da olmasının bölge için avantaj olacağı dile getiriliyor.

“Bölgenin AK Parti’den Beklentileri Var”

AK Parti’yi yakından tanıyan ve bilen bölgenin önemli siyasetçi ve hukuk adamlarından avukat Ercan Ezgin,18 Ağustos’ta gerçekleşecek büyük kongrede AK Parti yönetimine bölgeden yeni isimlerin girmesi gerektiğini söyledi.

Bugüne kadar parti yönetiminde yer alan isimlerin bölge ile ilgili sorunları ve gerçekleri cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktarma konusunda yetersiz kaldığını belirten Ezgin,”AK Parti 24 Haziran seçimlerinde bölgede iyi sonuçlar aldı. Milletvekili aday listeleri beklentileri karşılamasa da ve listelerle ilgili eleştiriler yapılsa da AK Parti yine de bir önceki seçime göre daha fazla oy aldı. AK Parti halen bölgede birinci olan ve bana göre Kürtlerin en önemli partisidir. Daha iyisi olamaz mı?.Elbette olabilir,olmalı da.Fakat burada en önemli sorun ve engel,sorunları çözmeyen,sayın cumhurbaşkanına doğru bilgi aktarmayan,aslında sorunların kaynağı olan isimlerin görevlendirilmesidir. Bu da partinin bölgede daha fazla büyümesine engel oluyor. Tabanda bununla ilgili çok şikayet var. Bunların dikkate alınması gerekiyor” dedi.

“Taze Kan Şart Yeni İsimler Olmalı”

Klasik, sorun yaratan ve çözüm üretmeyen isimlerin yeni yönetimde olmaması gerektiğini ifade eden Ezgin,”AK Parti’nin daha yapacağı ve yapması gereken çok iş olduğuna inanıyorum. Bölge ile ilgili çözüm umudu olan tek partidir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sadece bu hareketin ve Türkiye’nin lideri değil, aynı zamanda İslam coğrafyasının umududur. Fakat kendisi de zaman zaman yalnız kalmaktan şikayet ediyor. Bu şikayeti halka yönelik değil, çevresindeki insanlara, güven vermeyen insanlara yöneliktir diye düşünüyorum. Çünkü halk gerek seçimlerde olsun gerekse 15 Temmuz ve benzeri süreçlerde kendisine her türlü desteği vermiştir. Halk görevini yapıyor, görevini yapmayanlar Erdoğan’ın  mücadelesinde kendisine karşı samimi olmayan ve dik durmayanlardır. Bu yüzden 18 Ağustos’taki kongre tarihi öneme sahiptir. MYK ve MKYK yönetimi çok önemlidir, partinin yönetimi kendilerine emanet edilecek. Bölgeden seçilecek isimler önem taşıyor. Bugüne kadar sorun yaratan, çözüm geliştirmeyen klasik isimlerin olması bir şeyi değiştirmez, aksine bölgenin umudunu kıracak. Bölgeyi bilen, dinamik, objektif, sevilen ve en önemlisi çevresine; kendisine rant sağlamayacak isimler olmalı. Ehliyet ve liyakat sahibi isimler tercih edilmelidir” diye konuştu.

 


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×