31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

Diyarbakır'da aralarında HAK-PAR, KADEP, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi, Azadi İnisiyatifi, Dicle Fırat Diyalog Grubu, Diyarbakır Çıra kültür ve Sanat Derneği temsilcileri, HAK-PAR Diyarbakır Binası'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan HAK-PAR Diyarbakır İl Başkanı Vasfi Kahraman, 14 Temmuz'da Diyarbakır'da yapılmak istenen mitinge izin verilmediğini, devlet yetkililerinin engellemesinin, yasakçı zihniyetin devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Çıkan olaylarda, aralarında milletvekillerinin ve belediye başkanlarının da bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığını belirten Kahraman, camilere ve evlere gaz bombalarının atıldığını, atılan gaz bombalarının yaralanmalara neden olduğunu ileri sürdü. Güvenlik gerekçesiyle bir mitingin yasaklanamayacağını ifade eden Kahraman, "Devlet yetkililerinin görevi bu tip faaliyetlerin güvenliğini sağlamaktır, yasaklamak değil. Söz konusu olan Kürtlerin taleplerini ifade edecekleri miting ve faaliyet olunca, devlet yetkilileri kendi koydukları hukuku bile çiğnemektedirler. Halka karşı şiddet ve baskı mekanizmalarını devreye sokmaktadırlar. Tamamıyla demokratik ve barışçıl olan böylesi eylemlerde kolluk kuvvetlerinin halka saldırtması, doğal olarak tepki ve direnişle karşılık bulmaktadır" dedi.

Diyarbakır'da 14 Temmuz günü halka yaşatılan zulmün sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu dile getiren Kahraman şunları söyledi:

"Polisin milletvekilleri ve belediye başkanları başta olmak üzere miting alanına gitmek isteyen halka karşı gün boyu estirdiği terörü protesto ediyoruz. Bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, Kürtlerin temel ulusal haklarına kavuşmasını istemeyenler, Kürtlerin taleplerini elde etmek için kullanmak istedikleri demokratik yol ve yöntemlerden korkmakta, engellemeye çalışmaktadırlar. Devletin 14 Temmuz günü geliştirdiği bu şoven saldırganlığa karşı BDP'nin yanında olduğumuzu belirtiyor, duyarlı kamuoyunu bu saldırganlık karşısında sesini yükseltmeye davet ediyoruz."

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×