31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

HDP Parti binası önünde, Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski Köyü'nde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının 34 Roboskili yurttaşın katlettiği Roboski Katliamı yıl dönümünde basın açıklaması yaptı. 
HDP ilçe örgütü'nün düzenlediği basın açıklamasını okuyan Halil Akçay, Roboski halkına yönelik olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca gerçekleştirilen katliamlardan sadece biri olduğunu vurguladı. Halil Akçay," 34 insanımızın kazan bombalarıyla paramparça edildiği Roboski'de ailelere yönelik her türlü hukuksuzluk ve adaletsizlik reva görüldü. Askeri ve siyasi sorumlular yargı önüne çıkarılmadı, ama o katliamda ailesinden çok kişiyi kaybetmiş olan Şırnak Vekilimiz Ferhat Encü, dokunulmazlığı olmasına rağmen 4 Kasım'da tutuklandı" dedi.
Açıklamanın devamında Halil Akçay, "Roboski Katliamı'nın üzerini örten, suçluları ödüllendiren AKP iktidarı, Kürt halkının iradesine el koyan kayyım politikası sonucunda Amed'te yapılan Roboski Anıtı'na da tahammül edemedi. 34 insanımızı simgeleyen bu anıt, AKP-MHP iktidarının gaspçı kayyımları tarafından yıkıldı. İnsanlarımızı katleden AKP iktidarı, onların anılarına sahip çıkmamızdan da korkuyor. Biz ne Roboski'yi nede diğer katliamları unutmayacağız ve unutturmayacağız" dedi. Açıklamanın devamında,Tarihte, kim tarafından yapılırsa yapılsın, hiçbir katliam ve insanlık suçu halkların yargısından ve adaletinden kurtulamadığını bu suçları işleyenler ne kadar ellerindeki iktidar olanaklarını kullanarak halkın adaletinden kurtulacağını zannetseler de tarih önünde, adalet önünde, insanlığa er ya da geç hesap vereceklerini ve vicdansızlıkları, insanlık düşmanı uygulamaları er ya da geç hukuk önünde cezasını bulacağını belirtti.
Açıklamanın sonunda Akçay,"Bu inanç ve kararlılıkla, Roboski Katliamı'nı 7'nci yılında bir kez daha lanetliyoruz. Katliamı gerçekleştirenlerden mutlaka hesap soracağız. Adalet sağlanıncaya kadar Roboski'de donan kanımız toprağa karışmayacaktır" dedi.
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×