31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

Diyarbakır ve bölgenin deneyimli gazetecileri Ramazan Yavuz, Ferit Aslan ve Felat Bozaslan’dan sonra DHA’da bir ayrılık daha yaşandı. 25 yıllık usta gazeteci Mehmet Türk yeni yılın ilk gününde işten atıldı.

Doğan Medya Grubu’nun Demir Ören Medya Grubu’na satılmasının ardından DHA’da ayrılıklar yaşanmaya devam ediyor. DHA’daki ilk ayrılık yaklaşık 2 yıl önce yaşanmıştı. DHA’nın 25 yıllık deneyimli bölge muhabiri Ramazan Yavuz’un iş akdi fesih edildi.

SAPAN SONRASI ÇÖKÜŞ BAŞLADI

İki yıl önce kurumla ilişkisi kesilen 25 yıllık deneyimli gazeteci Ramazan Yavuz, “1980 yılından beri camianın içindeyim. Hep kendi emeğimle bir yerlere geldim. Bölge illerinin dışında Suriye, Irak ve İran’daki sıcak bölgelerde uzun süre görev yaptım. Gazeteciliğimi emeğimle kanıtladım. Ben başkaları gibi sırtını bir yere dayayarak bir yerlere gelmedim. Sadece işimi yapıyordum. Eski büro şefimiz Naci Sapan’ın ayrılmasından sonra DHA’da bir çöküş dönemi başladı. Bu sıkıntılar nedeniyle büro bu hale geldi. Sonrasında kurumun el değiştirmesi ile işten çıkarma süreci hızlandırıldı” şeklinde konuştu.

ALNIM AK, BAŞIM DİK GİDİYORUM

Yavuz’un ayrılmasından sonra DHA’nın 12 yıllık deneyimli adliye muhabiri Felat Bozaslan baskılar nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı. Bozarslan, ayrılık sonrası, “12 yıldan bu yana büyük bir özveri ve gayretle çalıştığım Doğan Haber Ajansı’ndan ayrılmış bulunuyorum. Çok sevdiğim mesleğimden ayrıldığım şu anlarda; bugüne kadar bana güvenen, inanan tüm dostlara şükranlarımı sunarım. Umarım güveninizi boşa çıkarmamışımdır. 22 yıldır, savaşlarda, çatışmalarda, adliye koridorlarında, gazeteciliği en doğru şekliyle yapmaya çalıştım. Ölüm tehditlerine, soruşturmalara, yargılamalara, hedef gösterilmelere rağmen, hep doğrunun yanında oldum. Vicdanen rahat, alnım ak ve başım dik olarak gidiyorum.  Hoşça kalın Dostça kalın” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

AJANSIN BU GÜNLERE GELMESİNDE DİYARBAKIR’IN ÖNEMİ BÜYÜK

Bu istifa haberinin ardından yaklaşık 20 yıl kurum bünyesinde çalışan DHA’nın büro şefi Ferit Aslan’ın işine iki ay önce son verilmişti. Kurumdan ayrılmasıyla ilgili konuşan gazeteci Ferit Aslan, “DHA’da yeni bir yapılanmaya gidileceği belirtildi. Bizim de burada yer alamayacağımız söylendi. Oturduk, konuştuk ve karara bağladık. 20 yıl DHA’da çalıştım. 18 yılını muhabir olarak geçirdim. Son iki yıldır yöneticilik de yaptım. Bu kadar uzun yıllar içerisinde, insan çalıştığı yer ile özdeşleşiyor. Ajansın bu yerlere gelmesinde Diyarbakır büronun etkisi büyük. Anlaştığım yeni bir yer yok. Bunca yıldan sonra da başka bir meslek yapabilmemiz mümkün değil. Ancak uzun yıllar yoğun çalıştık. Pek çok zaman izin yapamadığımız günler oldu. Bu yüzden şimdilik çocuklarıma ve aileme zaman ayırmak istiyorum” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

YENİ YILIN İLK İŞSİZ GAZETECİSİ

DHA’daki son ayrılık ise 25 yıllık gazeteci Mehmet Türk oldu. Yaklaşık 10 yıldır DHA’nın Diyarbakır bürosunda çalışan Türk’ün işine son verildi. Türk yeni yılın işsiz kalan ilk gazetecisi oldu. Ayrılık sürecine ilişkin gazetemize konuşan Türk, “Bildiğiniz gibi DHA’nın Demirören’e satılmasından sonra genel merkezdeki bütün müdürler değişti. Yeni gelen yöneticiler eski kadronun hepsini çıkardılar. Yeni bir yapılanmaya gittiler. Bu yeni yapılanma içerisinde bizlerin olmayacağını söylediler. Yeni bir ekip kuruyorlar.  Beklediğimiz bir şeydi, sözlü olarak söylenmişti, yeni yılın ilk günü itibariyle ayrıldım. Hak etmediğim bir şekilde ayrıldım. 10 yıl bölgede kelle koltukta, gece gündüz çalıştık. Nerede haber olduysa biz oraya gittik. Çatışmalı ortamda bile gece gündüz çalıştık. Ancak her şeyin güllük gülistanlık olduğu bir dönemde şirket yeni bir yapılanmaya gitti ve bize bunu reva gördüler” şeklinde konuştu.

Bekir GÜNEŞ’in Özel Haberi-Tigris Haber)


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×