31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

Diyarbakır Baro başkanı Cihan Aydın açlık grevinde olan Leyla Güven ve diğer tutuklulara ilişkin açıklama yaptı.

Diyarbakır Cezaevi’nde 57 gündür açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven ve diğer tutuklulara ilişkin Diyarbakır Barosu tarafından açıklama yapıldı. Diyarbakır Barosu hizmet binasında Baro Başkanı Cihan Aydın tarafından yapılan açıklamada, açlık grevlerine ilişkin kaygılar dile getirildi. 

Diyarbakır Barosu olarak  3 defa Güven’i ziyaret ettiklerini belirten Aydın,”Milletvekili Leyla Güven’in, tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde, 8 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine başladığı yönündeki kamuoyunda çıkan haberler üzerine, 20 Kasım 2018 tarihinde Baro Başkanı olarak;  23 Aralık tarihinde, Başkan Yardımcımız Gazal Bayram KOLUMAN; 30 Aralık tarihinde de İnsan Hakları Merkezi Koordinatörü Yönetim Kurulu Üyemiz Keziban YILMAZ tarafından ziyaret edilmiştir. Son olarak 30 Aralık tarihinde yapılan bu ziyarete, Leyla Güven, sağlık durumunun ağırlaşması nedeni ile katılamamış, bunun üzerine aynı odada kalan mahpuslar ile görüşülmüştür. Bu mahpuslar tarafından bizlere iletilen bilgilere göre Güven’in; kilo kaybı, ses ve ışığa hassasiyet,  baş ağrıları ve baş dönmesi, yürümekte ve konuşmakta zorluk, halsizlik,  tansiyon ve mide krampları yaşadığı belirtilmiştir. Belirtiler de göstermektedir ki bugün itibariyle açlık grevinin 57. gününe giren Güven için kritik eşiğe gelinmiştir. 

GÜVEN’İN BARO’YA GÖNDERDİĞİ MEKTUP OKUNDU


8 Kasım’da yapılan ilk görüşmede de; Sayın Güven, açlık grevinin gerekçesini tarafımıza şu şekilde iletmiştir. “Bu kararı kendim hür iradem ile aldım. Türkiye’de tüm tutuklu ve hükümlülerin tabi olduğu bir dizi yasalar bulunmaktadır. Bu yasalar çerçevesinde tutuklu ve hükümlülerin hak ve yükümlülükleri de yasa ile belirlenmiştir. İmralı Cezaevinde tutulan Abdullah Öcalan, uzun süreden bu yana tecrit altında tutulmaktadır. Geçmiş dönemlerde de görüldüğü üzere, Öcalan’ın Kürt Halkı ve örgüt üzerinde önemli etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle kendisi ile görüşmenin, Kürt Meselesinin demokratik yöntemlerle çözümü konusunda önemli bir katkı sunacağını düşünüyorum. Son olarak çocuklarımıza ve tüm topluma daha iyi bir gelecek sağlanması için bu eyleme başladım. Avukatları, kendisi ile görüşüp bu konuda kamuoyuna bilgi verene kadar bu eyleme devam edeceğim.”demiştir.

ADALET BAKANLIĞINA ÇAĞRI

Ulusal mevzuat ve Uluslararası sözleşmelerce de güvence altına alınan avukat-müvekkil görüşme hakkının, Öcalan da dahil olmak üzere; her zaman ve her koşulda eşit ve ayrımsız bir şekilde her mahpusa tanınması gerekmektedir. Bu kapsamda süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunan başta Sayın Güven olmak üzere diğer tüm mahpusların yaşamlarının daha fazla tehlikeye girmemesi için bu ayrımcı uygulamadan vazgeçilmesini, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere ilgili diğer kurumları ulusal ve uluslararası mevzuatın gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz. ” dedi. 

(Bekir GÜNEŞ’in Haberi-Tigris Haber)


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×