31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

Ergani ilçesinde bulunan ve İnsanlığın medeniyetinin başladığı ilk yer olan Hilar ve Çayönünde medenilikten  uzak görüntüler var.
Özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan tarihi mekanda piknik yapmaya gelen vatandaşların, çöplerini alana terk etmeleri sonucu aşırı bir çevre kirliliği oluşuyor. Sesverenpınar (Hilar) Köyü sınırları içerisinde bulunan tarihi mekânda meydana gelen kirliliğe tepki gösteren köy muhtarı Enüş Yorulmaz, atılan çöplerin doğaya ve hayvanlara zarar verdiğini söyledi.
"Belediyenin temizlik çalışmasının sürekli hale gelmesi gerekiyor."
Duruma tepki gösteren Sesverenpınar Köyü Muhtarı Yorulmaz, piknikçi bazı vatandaşların bu vurdumduymazlığı karşısında yetkililerin resmi anlamda önlem alması gerektiğini belirterek, "Buraya gelen piknikçiler, tarihi mekânı çöplüğe çevirdiler. Piknik yapmak için gelen birçok vatandaş çöplerini ortalığa saçıp temizlemeden gidiyor. Arkalarında bıraktıkları çöpleri bizler topluyoruz. Belediyenin burada yürüttüğü temizlik çalışmasının sürekli hale gelmesi gerekir. Bunun yanı sıra Belediyenin ve yetkili kurumların çöp bırakanlara cezai yaptırım uygulaması lazım. Çünkü doğaya atılan naylon ve plastik atıklar, hem doğaya zarar veriyor, hem de bu naylonları yiyen hayvanlarımız hastalanıyor." şeklinde konuştu.
"Akşamcılar içki alemi yapıyorlar."
Köy sakinlerinin tepkiyle karşıladığı bir diğer konu ise akşamları tarihi mekana gelip alkol aldıktan sonra atıklarını alana saçan akşamcılar.
Köylü vatandaşlar; "Burası yılın her mevsimi sahip olduğu doğa ve tarihi güzellikleriyle vatandaşların sürekli ziyaret ettiği bir yer. Piknikçilerin gündüzleri alanı çöplerle doldurdukları yetmezmiş gibi, geceleri de akşamcılar içki alemi yapıyor. Sabahları her taraf içki kutu ve şişeleriyle doluyor. Vatandaşların buradan istifade etmeleri değil, kirletip temizlemeden bırakmaları bizleri üzüyor. Vatandaşlarımızın bu tür konulara biraz daha özen göstermelerini ve nasıl bulmak istiyorlarsa öyle bırakmalarını istiyoruz." dediler.
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×