31 NUMARALI REKLAM ALANI
46 küstah adam

Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya, ilçenin gelecek vizyonunu Ergani Haber Gazetesi Genel yayın yönetmeni Esat Taştekin ile paylaştı.
Ergani’de tarım ve hayvancılığın desteklenmesi ve ilçenin daha farklı söylemlerle geleceğe taşınması gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Ahmet Kaya, "Ergani’ye yapılacak yatırımları 3T formülüyle ifade ediyoruz. İlki tarımla ilgili yatırımlar. İlçe hakettiği yatırımı alırsa biz de destekleriz. İkincisi tekstil yatırımlar. Bunu da doğru planlayarak tekstilciliği Ergani’ye kazandırmalıyız. Üçüncüsü de turizm" dedi.
Diyarbakır büyükşehir ve yerel yönetimlerde önümüzde 5 yıl için hazırladığımız programızda  3 ayak üzerinde bir belediyeciliği oturturacağımızı  söylemiştik.  İlçenin turizmde hak ettiği yeri alabilmesi için tanıtılması gerektiğini ifade eden Kaya, “Turizm açısından önem arz eden Makam Dağı, Enüş Peygamber Türbesi, Çayönü ve Hilar Mağaraları gibi ilçemizin tarihi ve turistik yerlerini ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak ve ülke turizminde hak ettiği yeri alması için çalışmalarımızı hızlandıracağız” dedi. 
Ergani’de tarım ve hayvancılığın desteklenmesi ve ilçenin daha farklı söylemlerle geleceğe taşınması gerektiğini vurgulayan Kaya, “Ovamızın büyük bir oranının verimli topraklardan oluşması, geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olması nedeniyle Ergani ovasında daha çok büyükbaş hayvacılığı yapılıyor,  dağ köylerinde ise küçükbaş hayvancılığı yapılıyor. Toplam 56 bin büyükbaş hayvan bulunuyor, yani ikibucuk insana bir büyükbaş hayvan düşüyor. Buda Türkiye ortalamasında Ergani hayvancılıkta iyi durumdadır. Bizim belirlediğimize göre Ergani genelinde üreticiden sütün  alım fiyatı 1,25 ila 1,50 liradır. Oysa Devletin birim fiyatı 1,97 liradır. Çok ucuza alınan süt üreticimizi zora sokabilir. Üreticimizle gerçekleştireceğimiz kooperatif sistemi üzerinden  üreticinin en azında düşük rakamlarla süt satışının önüne geçeceğiz ki süt en azından hayvanın besi maliyetini karşılayabilsin. Bunun yanında orta vadede kooperatifleşme üzerinden seracılığı teşvik etmek, Ergani coğrafyası buna uygundur” dedi. 
 Tekstil noktasına gelince, Ergani ana karayolu üzerinde Diyarbakır’ı batı illerine bağlayan yol üzerinde olduğunu belirten Kaya, “Tekstil yatırımcıları buraya geldiğidiğin kalifiye eleman ister. Bizlerde kalifiye eleman yetiştirmek için Halk Eğitim merkezi ile işbirliği içerisinde olarak 150-300 kalifiye eleman yetiştirirsek yatırımcı buraya gelmeye sıcak bakar” diye konuştu.
Klasik  Belediyecilikte iki alan vardır, sosyal dediğimiz birde teknik belediyecilik olduğunu ifade eden Ergani Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Ergani’ye sosyal tesi kazandırmak, içinde kültürel faliyetler bulunduran sosyal ve sportif faliyetler için buna uygun yer olarak İstasyon garı yanından aile parkında bulunan hangarı düşünüyoruz. DSİ ile anlaşabilirsek içinde yüzme havuzununda bulunduğu komple bir kompleks yapmayı hedefliyoruz. 
Ergani insan potansiyeli açısından, tarihi açısından, düşünür,şair yetiştirmiş bir cografya. Genç nüfusa sahip bir ilçe. Diyarbakır ilçeleri arasında eğitim seviyesi çok yüksek bir ilçedir ama organisazyon ve örgütlenme açısından çok zayıf bir ilçe olduğunu söyledi. 
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
E-Posta
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×